Sügis on käes ja seenehooaeg on alanud. Ma armastan seeni ja iga kord kui keegi seente peale oksenägusid teeb, siis tahavad mu silmad peast välja kukkuda. Et… mis sul viga on? Seente praadimise lõhn meenutab mulle alati papat ja võib-olla selle pärast see mulle nii südamelähedane ongi. Seened võis pannil praadimas – parim lõhn! Sellele vahetult järgmine on kohe see värske seene lõhn, mis sügisel metsa all levib. Seenepoiste otsimise põnevus – uuh, jookseks kohemaid seenele, kui ma joosta suudaks. Isegi rasedakõht ei hoia mind tagasi, mis siis, et kükitada on raske. Kui seene leian, võin maha ka potsatada ja nii korjata.
Aga mis siis oleks mõned nipid, mis ma teile seenele minekuks annaks? Noh, ma ei ole just suur seeneline, aga natukene nõu saan ikka anda!
- Vali aeg, millal on just vihma sadanud. Kui pead oma seenelkäiku kellegagi ajastama (nagu mina, sest mul pole autot), siis vaata alati enne yr.no äppi ja proovi umbkaudne vihmaperiood välja vaadata. Peale vihmasadu on seeni alati rohkem ja saak suurem. Kuigi mina isiklikult ei ole kunagi selle peal väljas olnud, et megalt kärude viisi seeni välja tuua metsast, mulle piisab alati ka üheks toidukorraks saadud ämbrikesega.
- Kui teil on plaanis minna võõrasse kohta (või tegelikult tasuks ettevaatlik olla ka tuttavas kohas!) siis kindlasti veendu esiteks, et sul on telefonil aku täis, et sa saaksid vajadusel abi kutsuda. Ära eksimist aitab välistada vana hea Google maps või Waze app. Mõlemal saad saad sa ära märkida koordinaadid, kuhu sa auto jätsid, ning pärast muretult tagasi metsast välja saada, isegi kui sa satud liiga sügavale uitama.
- Kui sa pole just suurim seeneekspert, siis tasub enne seene korvi panemist veenduda, kas tegu on ikka söögiseenega. Täitsa tasuta saab tõmmata kaht appi “seened” ja “Eesti seened“, kus mõlemas palju pilte seentest, lisaks siis kirjadega, et kas tasub süüa või mitte.
Kui aga apis jääb asi segaseks, siis soovitan liituda FBi lehe “seenehuvilised” grupiga. Kui metsas seenest sinna pildi üles laed, vastatakse sulle väga kiiresti, kas peaksid seene kaasa võtma või metsa jätma. Hästi tore ja informatiivne grupp, soovitan soojalt! - Üks tore app on veel “mushroom indentify“, mis võimaldab seenest pilti teha ja pakub sulle ise, mis seenega tegu. Ma küll ausalt 100% seda ei usaldaks, küsiks seenegrupist üle, või vaataks, kas pilt klapib ka Eesti appide omaga. Mu umbusk tuleb ainult sellest, et see on ju väljamaa oma ja kas see ka kõiki Eesti seeni teab, ma ei tea pead anda. Aga prooovida võib. Lisaks on tal äge funktsioon salvestada su lemmikud seenekohad.
- Ja viimaseks – ma pean ju ütlema, kust seeni saab ka! Ma ise oskan öelda ainult ühe koha, näete selle:
Sobib ideaalselt inimesele, kellel pole autot, aga seenele minna tahaks. Sõidad nr 5 või 33 bussiga lõpppeatusesse, astud metsa ja muudkui korja. Seal on hästi palju pilvikuid ja lambatatikuid, mis on mõlemad head söögiseened. Esimesed tahavad küll kupatamist, aga tatikuid koori limasest nahast ära ja viska pannile. Mmm!
Olge aga lahked! Kas teie olete juba sel sügisel seenel käinud? Kus teie lemmik seenekohad on? Mis lemmikseened on? Ma ise olen ainult kaks korda jõudnud, aga mõlemad korrad on üli mõnus olnud. Paraku sisse tegemiseks ei korjanud, seega marineeritud seened tellisin sel aastal ühelt usinalt blogilugejalt. Ei jõua ära oodata, sest sirmikuid ma pole näiteks kunagi söönud!
Aga mida teha siis, kui hirm on hoopis metsa ära eksida? Paar nippi selle vältimiseks kah!
- Võta metsa akupank kaasa. Jahedamal ajal võib telefoni aku kiiresti tühjaks saada ning siis on hea kui akupank kaasas – neid on suuremaid ja väiksemaid, seega ei võta see taskus palju ruumi.
- Alati pista telefon lukuga taskusse, kuna muul juhul võib ta lihtsalt taskust välja lipsata. Räägin oma kogemusest, ma suutsin kunagi oma telefoni pildistades metsa ära kaotada.
- Hea idee on mobiilne internet sisse lülitada, kuna kui telefon ära kaob, siis saab selle asukohta veebi kaudu positsioneerida. iPhone’de puhul aitab Find My Device ning Android seadme puhul piisab lihtsalt guugeldamisest ”Android find my phone” ning juba otsingutulemustes näidatakse sinu telefoni asukohta. Te ei kujuta ette, kui palju ma “find my phone” lehte kasutan, pidevalt on maja peal kuskile kadunud
- Lisaks lülita ka telefoni heli põhja, sest siis piisab lihtsalt vaikses metsas helistamisest, et telefon üles leida.
*Postitus sündis koostöös Tele2’ga